بلوار میرداماد - بین شمس جنوبی و نفت جنوبی - برج آرین ورودی غربی - طبقه دوم - واحد ۶ کدپستی : ۱۵۴۹۸۴۵۸۳۹
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
ایزو17025چیست؟
عنوان اصلی ایزو 17025 شامل عبارت: “الزامات عمومی برای صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون” است.
17025-standard

انجام تست و انواع آزمایش برای درصد زیادی از افراد جامعه اتفاق می افتد و تمامی آزمایشگاه‌های موجود در سطح جهان نیازمند رعایت نکات مشابه‌ای خواهند بود. اما کدام استانداردهای لازم برای شروع کار آزمایشگاه لازم و ضروری است؟ آیا تنها با خرید تجهیزات لازم امکان راه‌اندازی آزمایشگاه پژوهشی یا علمی را خواهیم داشت؟ از جمله استانداردهای لازم برای افزایش کیفیت مجموعه‌های پزشکی، ایزو 17025 بوده و نسخه اولیه این استاندارد در سال 2005 عرضه و در سال 2017 بروزرسانی شد. عنوان اصلی ایزو 17025 شامل عبارت: “الزامات عمومی برای صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون” است.

انجام آزمایش منوط به رعایت نکات خاصی بوده و تنها در صورت مقبولیت نتایج تست، کالیبراسیون یا نمونه‌گیری انجام‌شده توسط سازمان‌های پزشکی و بهداشتی مختلف ارزش صرف وقت و هزینه خواهد داشت. از این رو آزمایشگاه‌ها جهت ایجاد بستر لازم برای رفع نیازهای مشتریان، سازمان‌های نظارتی و تایید نتایج از سوی همکاران نیازمند دریافت استاندارد ایزو 17025 خواهند بود. طی این مقاله به دنبال آشنایی استاندارد 17025 و خصوصیات مورد نیاز اخذ آن خواهیم بود. در صورتی که علاقه‌مند به یادگیری نکات لازم در خصوص دریافت ایزو 17025 هستید؛ تا انتهای این مطلب با مجموعه لناوا لیمز همراه باشید.

 

شما عزیزان می توانید برای مشاهده ماژول های لیمز می توانید صفحه خدمات ما را مشاهده نمایید.

قابلیت های ایزو 17025

استفاده از انواع تست و نمونه‌گیری در بخش‌های پزشکی، صنعتی، غذایی و پژوهشی امری مرسوم و مهم است. همچنین جهت تایید نتایج حاصله از آزمایش در تمام سازمان‌های رده بالا نیاز به رعایت استاندارد  ایزو 17025 در محیط آزمایشگاه خواهند بود. سازمان‌های نظارتی با اتخاذ انواع استاندارد مختلف توانایی مدیریتی، اجرای و ظرفیت علمی پرسنل مجموعه را مورد بررسی قرار می دهند و در نهایت با اعطاء مجوز لازم، اجازه فعالیت را به آزمایشگاه خواهند داد.

در چنین شرایطی هرگونه شک و شبهه از نتایج به‌دست آمده انواع تست، آزمایش، نمونه‌گیری یا کالیبراسیون توسط آزمایشگاه مورد تایید سایر همکاران آن حوزه قرار خواهد گرفت. از طرفی در صورت بروز هرگونه مشکل با استناد به سلامت کاری بخش مدیریت، پرسنل و نحوه فعالیت با تجهیزات استاندارد iso 17025 نوعی سندیت قانونی خواهد داشت. نسخه اولیه iso 17025 در سال 2005 در 5 بند جهت سازماندهی نتایج انواع تست و کالیبراسیون در سطح جهانی ارائه شد. با توجه به تغییرات فناوری و نحوه مدیریت در سال 2017 مورد بروزرسانی بندها قرار گرفت و مورد اجرا واقع شد.

 

مزایای ایزو 17025

به‌کارگیری استاندارد جهانی 17025 موجب سازماندهی تمامی آزمایشگاه‌ها در سطح دنیا شد و نتایج حاصله آن‌ها مورد تایید مراکز بین‌المللی خواهد بود. در ایام همه‌گیری ویروس کرونا جهت هرگونه پرواز خارجی باید برگه تاییده عدم‌ابتلا به این بیماری را از سوی آزمایشگاه‌های معتبر به همراه داشته باشید. تمامی کشورها با استناد به چنین استانداردهای خاصی به نتایج حاصله از نمونه‌گیری اعتماد خواهند کرد. از مهم‌ترین مزایا استفاده از iso 17025 شامل لیست زیر است:

 • جذب پرسنل آزمایشگاه از طریق شیوه‌نامه خاص مبتنی بر شایستگی افراد
 • به‌کارگیری از روش‌های نوین نمونه‌گیری و آزمایش
 • ارتقاء سطح کیفی تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی جهت انجام روش‌های نوین تست و کالیبراسیون
 • اجرای نمونه‌گیری و نگهداری از لوازم مصرفی
 • اعتماد به گزارش ارائه شده آزمایشگاه در سطح نهادهای داخلی و خارجی
 • سرعت و اطمینان کاری بین آزمایشگاه و دیگر سازمان‌ها
 • انجام انتظارات مجموعه تحت تکفل و مقررات دولتی برای تحویل گزارش آزمایش‌ها
 • سهولت دسترسی مراجع قضایی و نهادهای بازرسی به نتایج تست و نمونه‌گیری
 • تایید ساز و کار فعالیت آزمایشگاه توسط سازمان‌های مرتبط و کاهش دفعات بازدید دوره‌ای
 • افزایش اطمینان از سوی همکاران، نهادهای مرتبط و سازمان‌های بین‌المللی
 • افزایش راندمان کاری آزمایشگاه و کسب درآمد بیشتر
 • جلب رضایت مراجعین با توجه به سطح کیفی بالا
 • بهبود جایگاه اعتباری آزمایشگاه در دید مردم و مسئولین
 • دعوت به همکاری از سوی سازمان‌های بزرگ کشوری و بین‌المللی جهت انجام فعالیت‌های پژوهشی بزرگ

شرایط اخذ ایزو 17025 چیست؟

در بخش قبلی مقاله با مزایای استاندارد 17025، احتمال گسترش سطح فعالیت و افزایش کسب درآمد آزمایشگاه تا حدودی آشنا شدید. اما هر کدام از آزمایشگاه‌ها جهت کسب iso 17025 باید مراحل مختلفی را از لحاظ ساختار مدیریت، پرسنل، تجهیزات و کیفیت کاری را پشت سر گذاشته تا موفق به دریافت این گواهی بین‌المللی شوند. Iso 17025 به گونه‌ای طراحی و تدوین شده تا ایزو 9001 مدیریت بر کیفیت را نیز پوشش داده و سطح اطمینان نهادهای نظارتی و مصرف‌کننده را بهبود بخشد.

از مهم‌ترین موارد مورد نیاز در شرایط اخذ iso 17025 شامل موارد لیست زیر می باشد و در ادامه دو مورد مهم آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 1. تعیین قلمرو و محدوده
 2. مشخص نموده منابع اصلی
 3. اصلاحات فنی و تعاریف
 4. الزامات مدیریتی
 5. الزامات فنی

الزامات مدیریتی

الزامات مدیریتی در استاندارد 17025 مربوط به مدیریت، چارچوب، اتخاذ تدابیر خاص و چگونگی عملکرد مجموعه آزمایشگاه در شرایط مختلف است. نهادهای صادر کننده مجوز استاندارد 17025 تنها در صورت ارائه خدمات و الزامات مدیریتی این بخش مهم را تایید خواهند نمود. در لیست زیر برخی از الزامات مدیریتی را برای آشنایی بیشتر شما با این بخش جمع‌آوری شده است:

 • تعیین چارت سازمانی آزمایشگاه
 • اهداف و رویکرد بخش مدیریت
 • نظام کیفی
 • بررسی سندهای مختلف مالی، اداری و علمی
 • مشخص کردن چگونگی بررسی انواع درخواست، قرارداد و مناقصه
 • ارائه سرویس تهیه، تامین و خرید
 • خدمات مربوط به مشتریان
 • بررسی شکایات
 • بررسی دوباره نتایج آزمون، تست و نمونه‌گیری نامنطبق
 • اتخاذ تصمیمات بازدارنده، اصلاحی و بازنگری مدیریتی

 

الزامات فنی

الزامات فني iso 17025 مربوط به محیط عملیاتی و آزمایشگاهی بوده و نقش اصلی در این قسمت را کیفیت فنی و دانش علمی پرسنل در کنار تجهیزات مورد استفاده بر عهده خواهند داشت. برخی از موارد مهم مورد بررسی الزامات فنی عبارت است از:

 • بازدید محیط کاری پرسنل
 • بررسی اطلاعات و دانش علمی کارکنان
 • بررسی شیوه انجام تست، آزمایش، نمونه‌گیری و اعتبار سنجی
 • بازدید لوازم و تجهیزات آزمایشگاه
 • بررسی اندازه‌گیری و نمونه‌برداری‌ها
 • چگونگی جابجایی تجهیزات مورد نیاز برای نمونه‌گیری و تست
 • اطمینان از کیفیت نتایج حاصل از انواع تست و نمونه‌گیری
 • نمایش نتایج گزارش برای پرسنل و مراجعه‌کنندگان

پس از اتمام تمام مراحل آزمایشگاه مذکور موفق به کسب ایزو 17025 خواهید شد و در بالاترین سطح کیفی امکان ارائه خدمات را خواهید داشت.

چه آزمایشگاه هایی به ایزو 17025 نیاز دارند؟

تمامی آزمایشگاه‌های صنعتی، غذایی، پزشکی، دارویی و پژوهشی جهت انجام هرگونه آزمون، تست، کالیبراسیون و نمونه‌برداری نیازمند رعایت حداقل استانداردها خواهند بود. استاندارد 17025 توانسته با پوشش ایزو 9001 مدیریت کیفیت حداقل انتظارات برای پاسخگویی به نیاز مراکز خصوصی و دولتی را رفع نماید. آزمایشگاه‌ها با تمکین از ایزو 17025، نتایج گزارش شده معتبر از نظر نهادهای قانونی، بازرسی، صدور گواهینامه و سازمان‌های مرتبط با انواع آزمایش و کالیبراسیون را ارائه خواهند کرد. استاندارد 17025 بر اساس دانش علمی، تجربه عملی و میزان معقولی سرمایه مالی به‌همراه تجهیزات مورد نیاز تعیین شده است.

از این رو گزارشات حاصله از مراکز دارای استاندارد 17025 در سطح کشوری و جهانی مورد تایید تمامی مراکز نظارتی و بازرسی خواهد بود. در ادامه لیستی از مهم‌ترین آزمایشگاه‌هایی که iso 17025 را دریافت کرده و نتایج انواع نمونه‌برداری، تست و آزمون آن‌ها از اعتبار بالایی برخوردار بوده را مشاهده خواهید نمود.

اهداف پیاده سازی ایزو 17025 چیست؟

سازمان‌ها، ادارات و نهادهای قضایی، بازرسی، پژوهشی و حتی مردم عادی نیاز به محل هایی معتبر برای انجام انواع تست، آزمایش، نمونه‌برداری و کالیبراسیون دارند. اما صِرف انجام یک آزمایش مهم نبوده و ارزش، اعتبار و مقبولیت نتایج حاصله نیز حائز اهمیت است. استاندارد iso 17025 موجب ایجاد اعتبار به گزارشات دربافت شده از آزمایشگاه‌های دارای این استاندارد شده است. همچنین نتایج به‌دست آمده در سطح بین‌المللی نیز مورد استفاده خواهد بود. پیاده‌سازی این استاندارد بر اساس تجربه عملی، اطلاعات علمی، فناوری روز دنیا و پرداخت هزینه معقول جهت خرید تجهیزات آزمایشگاهی خواهد بود.

استاندارد 17025 کمترین میزان علم، دانش، تجربه و تجهیزات را جهت دریافت گزارشات مورد اطمینان مشتریان و واحدهای نظارتی را مدنظر قرار داده است. در گذر سال‌ها مفاد و بندهای موجود در این استاندارد به روز شده و حداقل انتظارات را رعایت خواهند نمود. مراکز آزمایشگاهی و شرکت‌های که موفق به دریافت این استاندارد مهم شده باشند؛ به نسبت سایر مجموعه‌های مشابه از اعتبار و ارزش کاری بالاتری برخوردار هستند. کمک به بالا بردن حداقل اعتبار سنجی و بهبود نتایج انواع آزمایش از مهم‌ترین اهداف پیاده‌سازی ایزو 17025 خواهد بود.

تغییرات ورژن ایزو 17025 از 2005 به 2017 چیست؟

با توجه به تغییرات زیاد در انواع استانداردها، ایزوها و تجهیزات مورد استفاده آزمایشگاه‌ها پس از 12 سال در اواخر سال 2017 موجب عرضه نسخه جدیدی از ایزو 17025 شد. بندهای اصلی از 5 حالت کلی به 8 مورد با جزئیات بیشتر و سازگار با چندین استاندارد دیگر مثل ایزو 9001 مدیریت کیفیت منتشر شده در سال 2015 در اختیار مراکز مختلف قرار گرفت. همچنین استاندارد 17025 با دو استاندارد: ایزو 15189 کیفیت آزمایشگاه‌های پزشکی در کنار ایزو 17021 الزامات برای سازمان ممیزی و صدور گواهینامه نیز همسو شد.

از طرفی به‌کارگیری تجهیزات نوین آزمایشگاهی، استفاده از فناوری اطلاعات و ایجاد پرونده‌های الکترونیکی مورد توجه قرار گرفت. همچنین فصل جدیدی با عنوان مفهوم تفکر مبتنی بر ریسک نیز معرفی شده و ضمیمه‌های مختلفی برای حالت کلی و استاندارد 17025 همراه با نسخه اصلی مفاد عرضه گشت.

الزامات ایزو 17025

هدف نهایی این استاندارد تغییری نکرده است بلکه فقط با دقت بیشتر به جزئیات موجب بهبود حداقل سطح کیفی مدنظر جامعه ملی و بین‌المللی شده است. الزامات ایزو 17025 در آخرین نسخه ویرایش شده در سال 2017 عبارت است از:

 1. محدوده
 2. مراجع قانونی
 3. اصطلاحات و تعاریف
 4. الزامات کلی
 5. الزامات ساختاری
 6. الزامات منابع مورد نیاز
 7. الزامات فرآیند
 8. الزامات مدیریت

لناوالیمز، همراه مطمئن آزمایشگاه شما

با قابلیت شخصی سازی متناسب با نیازمندی های انواع صنایع

سوالات رایج استاندارد 17025

در این قسمت از مقاله آشنایی با استاندارد ایزو 17025 به سوالات احتمالی شما پاسخ خواهیم داد. همچنین در صورتی که سوال دیگری داشتید می‌توانید آن را از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به جواب مناسب دست یابید.

استاندارد ایزو 17025 برای چه آزمایشگاه هایی است؟

تمام سازمان‌ها، نهادها و آزمایشگاه‌های خصوصی و دولتی جهت اعلام نتایج معتبر و دقیق نیازمند اجرای استاندارد 17025 در مجموعه خود خواهند بود. در صورت عدم به‌کارگیری از این استاندارد گزارش نتایج حاصله فاقد اعتبار و اهمیت لازم در مراجع قضایی و نهادهای بازرسی خواهد بود.

ثبت نام استاندارد 17025 چگونه است؟

iso 17025 یکی از مهم‌ترین استانداردها در سطح جهانی بوده و اجرای دقیق آن امری مهم خواهد بود. جهت کسب اطلاعات دقیق، به‌روز و صحیح با کارشناسان مجموعه لناوا و شماره‌های ۲۲۲۵۲۵۴۳-۰۲۱ , ۲۲۲۵۶۳۶۲-۰۲۱ , ۲۲۲۵۶۳۶۱-۰۲۱  ارتباط برقرار نمایید. با استفاده از برنامه واتساپ امکان دریافت پاسخ مناسب خود از شماره تلفن ۰۹۳۶۷۱۶۱۹۵۵ نیز میسر خواهد بود.

دوره آموزشی استاندارد 17025 را چگونه بگذرانیم؟

اجرای دقیق تمامی مفاد و بندهای موجود در iso 17025 در کنار ضمیمه‌های موجود موجب کسب تاییدیه نهایی و گواهینامه این استاندارد خواهد شد. جهت چگونگی گذراندن دوره آموزشی استاندارد 17025 با کارشناسان لناوا لیمز و شماره‌های ۲۲۲۵۲۵۴۳-۰۲۱ , ۲۲۲۵۶۳۶۲-۰۲۱ , ۲۲۲۵۶۳۶۱-۰۲۱ در ارتباط باشید. همچنین از طریق پیام‌رسان واتساپ امکان ارسال پیام به شماره ۰۹۳۶۷۱۶۱۹۵۵ نیز برای شما وجود دارد.

 

Leave a comment

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم