Scroll Top
بلوار میرداماد، رودبار غربی، خیابان خسروانی، پلاک ۴، واحد ۲۸
لام آزمایشگاهی چیست

لام آزمایشگاهی چیست؟ لام، یکی از لوازم پرکاربرد در آزمایشگاه‌ها به شمار می‌رود. هر زمان که بخواهیم نمونه‌ مورد آزمایش را  در میکروسکوپ مشاهده کنیم، باید آن را روی لام قرار دهیم. سپس برای اینکه نمونه‌ روی سطح لام ثابت بماند، میتوانیم از لامل کمک بگیریم.

اگر می‌خواهید در زمان و وسایل آزمایشگاهی صرفه‌جویی کنید، می‌توانید چندین نمونه را روی یک لام قرار دهید.

در ادامه این مقاله با لام و لامل آزمایشگاهی بیشتر آشنا خواهید شد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

لام آزمایشگاهی چیست؟

لام آزمایشگاهی چیست

لام آزمایشگاهی، معمولاً با نام “لام میکروسکوپ” نیز شناخته می‌شود. لام‌ یک قطعه شیشه‌ای صاف و نازک میباشد که برای مطالعه و بررسی نمونه‌ها زیر میکروسکوپ استفاده می‌شود. ابعاد استاندارد لام معمولاً ۷۵ در ۲۶ میلی‌متر (یا ۳ در ۱ اینچ) است و ضخامت آن حدود ۱ میلی‌متر می‌باشد. این لام‌ها از موادی مانند شیشه اپتیکی یا شیشه نوری ساخته می‌شوند. که اغلب از موادی مانند قلیای آهکی یا بروسیلیکات ساخته شده‌اند.

استفاده از لام آزمایشگاهی برای قرار دادن نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ و جلوگیری از حرکت آن‌ها، کمک می‌کند تا محققان به‌ راحتی و با دقت نمونه‌های مختلف را برای بررسی زیر میکروسکوپ قرار دهند. همچنین، استفاده از لام‌ها امکان برچسب‌گذاری، جابجایی و نگهداری نمونه‌ها را فراهم می‌کند.

لامل آزمایشگاهی چیست؟

لام و لامل آزمایشگاهی

لامل، به عنوان یک تیغک شیشه‌ای، از جنس شیشه نازک و کوچکی است که معمولاً به صورت چهارگوش یا گرد ساخته می‌شود. این تیغک‌ها دارای ضخامتی کمتر از ۲/۰ میلیمتر هستند، که این ویژگی آن‌ها را برای ثابت نگه داشتن نمونه‌ها بسیار مناسب می‌کند.

مزایای استفاده از لامل بسیار گسترده و مهم هستند. برخی از این مزایا شامل حفظ و ایزوله کردن نمونه، جلوگیری از تماس‌های غیرمنتظره مانند تماس لنز میکروسکوپ با نمونه و جلوگیری از اکسیداسیون یا دی‌هیدراته شدن نمونه است. همچنین، لامل‌ها باعث می‌شوند که گرد و خاک روی نمونه‌ها نشست نکند و نمونه‌های محلول را با فشردن آنها در مایع حلال به‌خوبی ثابت نگه می‌دارند.

بعلاوه، استفاده از لامل در فرآیند تحقیقات علمی نقش بسیار مهمی دارد. این تیغک‌ها در تحقیقات مختلف، از جمله زیست‌شناسی، شیمی، و فیزیک، به‌عنوان ابزاری اساسی و ضروری شناخته می‌شوند. امکان استفاده آسان از لاملها، باعث می‌شود که در تجزیه و تحلیل نمونه‌ها و ارائه نتایج دقیق‌تر، نقش موثری داشته باشند.

تا اینجا سعی کردیم شما را با مفهوم لام و لامل آشنا کنیم. در ادامه سعی داریم شما را با اصطلاح مهم دیگری آشنا کنیم تا به درک بهتری برسید.

اسلاید چیست؟

به مجموعه لام، لامل و نمونه در کنار هم، اسلاید میگویند. زمانیکه نمونه را روی لام و لامل قرار دادید، در واقع می‌توان گفت که اسلاید آماده آزمایش می‌باشد. تنها کافی است اسلاید را زیر میکروسکوپ قرار دهید سپس با کمک گیره‌های مخصوص اسلاید، آن را در جای خود محکم قرار دهید. اکنون می‌توانید نمونه را در زیر میکروسکوپ مشاهده کنید.

لوازم جانبی موجود در لام آزمایشگاهی چیست؟

۱- جار رنگ آمیزی:

جار رنگ‌آمیزی لام، که برای رنگ‌آمیزی نمونه‌های هیستولوژی، سیتولوژی، هماتولوژی، پاتولوژی و میکروبیولوژی استفاده می‌شود، باید دارای عمقی مناسب باشد تا بتوان لام را به‌طور کامل درون آن قرار داد. این امر از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا اگر عمق جار کافی نباشد، نمونه‌ها به‌طور کامل در رنگ‌های مختلف غوطه‌ور نخواهند شد و این می‌تواند توانایی تشخیصی و تحلیلی آزمایشگاه را کاهش دهد.

همچنین، طراحی مناسب درب جار رنگ‌آمیزی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درب باید به گونه‌ای طراحی شود که بتوان آن را به‌طور کامل بست، تا از تبخیر معرف‌های درون جار جلوگیری شود. این معرف‌ها ممکن است حاوی اطلاعات مهمی درباره‌ی نمونه‌ها باشند و از بین رفتن آنها می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات ارزشمند و حیاتی برای تشخیص بیماری یا شناسایی مواد مخرب شود.

بنابراین، در طراحی و ساخت جار رنگ‌آمیزی لام، لازم است که به عمق مناسب جار و طراحی مناسب درب آن توجه ویژه شود. تا از کیفیت و دقت نتایج آزمایشات مختلف حفاظت شود.

۲- قلم الماس:

در صورتی که به دنبال نشانه‌گذاری بر روی سطح لام میکروسکوپ یا عبارتی در گوشه‌ی آن هستید، قلم الماس یا همان مارکر الماس پزشکی یک تجهیز ضروری است که به آن نیاز دارید. این قلم‌ها بطور خاص برای علامت‌گذاری و نوشتن بر روی سطوح سخت مانند لام، شیشه و موارد مشابه طراحی و ساخته شده‌اند.

قلم الماس پزشکی دارای نوکی از الماس ساخته شده است که امکان نوشتن دقیق و دائمی بر روی سطوح سخت را فراهم می‌کند. این قلم‌ها معمولاً از بدنه‌ی استانداردی برخوردارند که به راحتی در دست قرار می‌گیرد و اجازه می‌دهد که به راحتی عبارات یا نشانه‌های مورد نظر را بر روی سطوح مختلف بنویسید.

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد قلم الماس پزشکی، این ابزار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برای فعالیت‌های پزشکی، پژوهشی و آزمایشگاهی کاربردهای متعددی دارد. به عنوان مثال، در آزمایشگاه‌های پاتولوژی و هماتولوژی، استفاده از قلم الماس پزشکی برای نشانه‌گذاری نمونه‌ها و جزئیات مهم از نمونه‌های زیر میکروسکوپی بسیار رایج است.

Leave a comment