Scroll Top
بلوار میرداماد – بین شمس جنوبی و نفت جنوبی – برج آرین ورودی غربی – طبقه دوم – واحد ۶
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
لیمز چیست؟
لیمز می‌تواند با برنامه‌ریزی شخصی‌سازی شده، نتایج تست‌ها، پیگیری‌ها و سایر داده‌ها را طبقه‌بندی کند و به سایر زنجیره‌ها منتقل کند.
Blog-1---feautured-Image

در این مقاله درباره اینکه لیمز چیست و چه مزایا و معایبی دارد، کارکرد آن چگونه است و چه کسانی باید لیمز را تهیه کنند، ویژگی های لیمز خوب و سایر اطلاعاتی که ممکن است مورد نیاز شما دوستان عزیز باشد صحبت خواهیم کرد پس در ادامه همراه ما باشید.

لیمز چیست؟

سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS) نرم افزاری است که به شما امکان می دهد نمونه ها، نتایج آزمایش و داده های مرتبط را برای بهبود بهره وری آزمایشگاه مدیریت کنید.

سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه (به انگلیسی: LIMS) یک سیستم مدیریتی است. لیمز می‌تواند با برنامه‌ریزی شخصی‌سازی شده، نتایج تست‌ها، پیگیری‌ها و سایر داده‌ها را طبقه‌بندی کند و به سایر زنجیره‌ها منتقل کند.

یکی از دلایل بسیار مهمی که آزمایشگاه ها از لیمز استفاده می کنند عملکردهای کنترل ممیزی و بازنگری می باشد. با استفاده از لیمز نیازی به کاغذ بازی نخواهید داشت. تغییرات نتایج، و همچنین هرگونه تغییر در روش آزمایش، ابزارها و مواد مورد استفاده و غیره در لیمز ثبت می‌شود. در صورتی که این کارها با استفاده از اکسل امکان پذیر نمی باشد.

سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی لیمز

یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS) به شما امکان می دهد تا به طور موثر جریان نمونه ها و داده های مرتبط را برای بهبود کارایی آزمایشگاه مدیریت کنید. LIMS به استانداردسازی گردش کار، آزمایش‌ها و رویه‌ها کمک می‌کند و در عین حال کنترل‌های دقیقی از فرآیند ارائه می‌دهد. ابزارهای مختلفی در لیمز ادغام می شوند تا جمع‌آوری خودکار داده‌های آزمایشی را انجام دهند. کارکنان برای کار با لیمز باید آموزش دیده باشند.

از آنجا که کیفیت مهم‌ترین بخش در زنجیره تأمین است، آزمایشگاه‌ها نیاز دارند برای بهبود کیفیت آزمایشات خود و همچنین بهینه‌سازی چرخه اطلاعات، از سامانه‌ جامعی استفاده کنند که بتواند تمام اطلاعات را پردازش کند؛ این سامانه همان سیستم لیمز است. این سیستم کمک بسیار زیادی در جهت ارتقا سطح کیفی کالا ارائه می‌کنند. بهینه‌سازی تولید، پردازش و بازرسی از جمله خدماتی است که این سیستم ارائه می دهد.

سامانه مدیریت آزمایشگاهی لیمز

سامانه لیمز ابزاری برای گزارش اطلاعات است که با آن، کاربران می‌توانند داده‌های مربوط به یک نمونه را مثل شماره بازرسی، دسته‌ای که مواد از آن گرفته شده، تاریخ، مکان و سایر اطلاعات را در سیستم وارد کنند. این سیستم تمام جزییات محصول و اطلاعات مربوط به جای نمونه را نگه می‌دارد. ضمنا این سیستم قابلیت به‌روز رسانی دارد. ردیابی نمونه‌ها را می‌توان با استفاده از کدها و بارکدهای نمونه‌ها انجام داد. هنگامی که یک نمونه در سیستم ثبت می‌شود، لیمز می‌تواند یک بارکد یا کد به خصوص را به آن نسبت دهد.

در ادامه راجع به عملکرد و کاربرهای لیمز با شما صحبت خواهیم کرد پس بخش بعدی را از دست ندهید.

لیمز (عملکرد و کاربردها)

سیستم‌های مختلف لیمز کاربردهای مختلفی ارائه می‌دهند. این ابزار می‌تواند ورود اطلاعات ساده و پیچیده را به پایگاه داده‌ها انجام دهد. امروزه این سیستم‌ها قابلیت‌های فوق‌العاده به‌روز و جدیدی ارائه می‌کنند که در قالب اینترنت و شبکه هستند و انعطاف‌پذیری بیشتری برای پردازش‌ اطلاعات در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

سیستم‌های لیمز قابلیت‌های متنوعی ارائه می دهند که با استفاده از آنها می‌توان به صورت ساده و بومی‌سازی شده اطلاعات را ذخیره‌سازی و در پایگاه داده‌ها به گردش در آورد. این قابلیت‌ها اغلب در شبکه‌های اتوماتیک و اینترنتی ارائه می‌شوند، به طوری که این امکان را به وجود می‌آورند که از راه دور بتوان کنترل و بازرسی بیشتر آزمایشگاه را به عهده گرفت.

LIMS چه کاری انجام می دهد؟

هدف اصلی LIMS بهبود کارایی و دقت آزمایشگاه با کاهش عملیات دستی است. یک سیستم LIMS طیف وسیعی از عملکردهای اصلی را انجام خواهد داد. اینها معمولاً عبارتند از:

 • مدیریت گردش کار
 • نگهداری سوابق
 • مدیریت موجودی
 • گزارش نویسی

البته بین سیستم های LIMS بسته به برنامه نویسی آنها تفاوت هایی مانند دسترسی به موبایل، گزینه های سفارشی سازی و سطح پشتیبانی فنی مورد نیاز وجود دارد.

لیمز چیست؟
مزایای لیمز چیست؟

خرید لیمز به سه روش اصلی به آزمایشگاه شما کمک می کند

1- دقت : LIMS به آزمایشگاه ها کمک می کند تا نتایج دقیق و قابل تکرار تولید کنید.

2- کارایی : LIMS به آزمایشگاه ها کمک می کند تا کارهای پر زحمت را خودکار و سرعت بخشید.

3- مدیریت : LIMS به آزمایشگاه ها کمک می کند تا نتایج را به سرعت ذخیره و بازیابی کنید.

معایب لیمز چیست؟

لیمز معایبی نیز دارد برخی از این موارد به شرح زیر است:

1- آموزش : آموزش پرسنل مورد نیاز است و به دلیل پیچیدگی LIMS، این آموزش می تواند زمان بر و پرهزینه باشد.

2- انطباق کارکنان با سیستم لیمز : هنگام راه اندازی سیستم لیمز، ممکن است برای کارکنان آزمایشگاه ناخوشایند و سخت به نظر برسد.

یک لیمز تجاری خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • به راحتی قابل تنظیم باشد تا نیازهای مشتری را برآورده کند و سپس با نیازهای دائمی و در حال تحول آزمایشگاه سازگار شود.
 • مدیریت طول عمر نمونه، که ممکن است شامل ذخیره سازی، زنجیره نگهداری و سایر نیازهای خاص برای بانک های زیستی، مطالعات پایداری و … باشد.
 • دارای رابط های آسان و همچنین کنترل شخصی سازی شده مبتنی بر نقش هر کاربر برای دسترسی به اطلاعات نمونه، آزمایش ها و مدیریت آنها
 • با ابزارها و سایر سیستم‌های شخص ثالث، رابط‌های انعطاف‌پذیر ایجاد کند.
  ماژول های LIMS با روش کار شما سازگار است، به شما کمک می کند آزمایشگاه را مدیریت کنید تا دقیقاً آنچه را که می خواهند به مشتریان خود ارائه دهید.

چه آزمایشگاه هایی می توانند نرم افزار لیمز را خریداری نمایند؟

استفاده از سیستم لیمز تقریبا در تمام آزمایشگاه‌ها لازم است.

با استفاده از لیمز می‌توان تمام اطلاعات مربوط به مدیریت فرایندهای آزمایشگاهی مانند :

 • فرایند آزمایش (پذیرش نمونه، بررسی تکنیکال، توزیع نمونه‌ها بین دستگاه‌ها، انجام آزمایش و ارائه نتایج و گردش نمونه)
 • مدیریت فنی
 • ذخیره نمونه‌
 • فرایندهای نگهداری
 • کالیبراسیون تجهیزات

را ذخیره و پردازش کرد.

ارزیابی LIMS نیاز به برنامه ریزی و بررسی دقیق قبل از خرید سیستم دارد. درک کل هزینه اجرای یک سیستم جدید، دانستن ماژول های استفاده شده در پکیج های لیمز و بررسی فروشندگان لیمز در بازار  همگی بار سنگینی بر دوش شما عزیزان خواهد بود. کارشناسان گروه مهندسی لناوا می توانند در این مسیر همراه شما باشند.

در این مقاله راجع به اینکه لیمز چیست و کاربردها و عملکرد های آن با شما صحبت کردیم. شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کلیک روی “نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی لیمز” سایر اطلاعات مورد نیاز خود را بیابید و یا جهت مشاوره تلفنی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Comments (2)

احمد میرکاظمی

با تشکر از مطلب بسیار مفید شما برای دیدن دموی لیمز چه راهکاری ارائه می دهید؟

سلام ممنون از نظر شما. آقای میرکاظمی عزیز شما می توانید از طریق فرم صفحه تماس با ما درخواست دموی خود را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در کمتر از نیم ساعت با شما تماس بگیرند. با تشکر

Comments are closed.