Scroll Top
بلوار میرداماد، رودبار غربی، خیابان خسروانی، پلاک ۴، واحد ۲۸
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
لناوا لیمز بک گراند
مزایای لیمز چیست؟
لناوا لیمز، دستیار هوشمند آزمایشگاه شما
قابلیت‌های اصلی سیستم لیمز به صورت کلی
لیمز قابلیت ها و مزایای زیادی دارد و کمک بزرگی برای آزمایشگاه شما خواهد بود. ما زیر به برخی از مزایای لیمز اشاره خواهیم کرد پس در ادامه همراه ما باشید.
مدیریت داده‌ها

در آزمایشگاه‌ها حجم بسیار زیادی از داده‌ها تولید می‌شوند که مربوط به نمونه‌ها، پرسنل، مشتریان، تست‌ها و گزارش‌ها می‌شوند. این داده‌ها باید طبقه‌بندی، کنترل و پردازش شوند. این کار بدون ابزاری مثل لیمز قابل کنترل نیست یا بسیار دشوار و هزینه‌بر است. لیمز می‌تواند اطلاعات را بایگانی کند و در مواقع نیاز در دسترس کاربر قرار دهد. همچنین با این ابزار می‌توان داده‌ها را از دسترس برخی از کاربران خارج کرد یا در دسترس بعضی قرار داد. ضمنا اطلاعات ثبت‌شده در لیمز را می‌توان در قالب سایر سیستم‌های پردازش و انتقال داد.

هماهنگی تجهیزات

هماهنگی تجهیزات از مهم‌ترین مزایای استفاده از لیمز است. سامانه هماهنگی تجهیزات لیمز وظیفه مدیریت اطلاعات مربوط به دستگاه‌ها را بر عهده دارد. این سامانه به صورت اتوماتیک فرایند نگهداری، کالیبراسیون و ثبت تجهیزات را انجام می‌دهد. این کار به صورت بسیار قابل توجهی فرایند نگهداری تجهیزات را تسهیل کرده و نیاز به فرایندهای تعمیرات و سرویس‌ها را کاهش می‌دهد. این سیستم با یادآوری زمان کالیبراسیون، بررسی و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی، هزینه مربوط سرویس دوره‌ای تجهیزات را کاهش می‌دهد.

اجرای دستورالعمل‌ها

لیمز کنترل و دسترسی بسیار زیادی بر روی فرایندهای آزمایشگاه ایجاد می‌کند که باعث می‌شود دستورالعمل‌ها و تکنیک‌های مربوطه به درستی اجرا شوند. لیمز کمک می‌کند که بسیاری از فرآیندها خودکار شوند. همچنین کمک می‌کند که متخصصان بتوانند قدم به قدم مراحل آزمایش را دنبال کنند و درستی اجرای آن را تحت نظر داشته باشند؛ حتی از راه دور. این ابزار قابلیت دارد طبق نیاز آزمایشگاه‌ها تنظیم و شخصی‌سازی شود تا بتوانید به صورت کاملا تخصصی بر روی روندها نظارت داشته باشید.

مدیریت نمونه‌ها

سیستم مدیریت‌ نمونه‌ها هسته اصلی سیستم لیمز است. لیمز گزارش‌های مربوط به نمونه‌ها را با دقت ثبت می‌کند؛ این نمونه‌ها از لحظه ورود به آزمایشگاه تا ذخیره و بایگانی و در طول کل دوره حیات آن‌ها تحت پیگرد قرار می‌گیرند. مدیریت نمونه‌ها مهم‌ترین کارکرد نرم افزار لیمز است. لیمز می‌تواند تمام اطلاعات مهم درباره نمونه‌ها را مثل اطلاعات مربوط به تحقیقات و منابع آن‌ها را ثبت و ذخیره کند. لیمز همچنین می‌تواند موقعیت نمونه‌ها مثل فریزر و نگهداری نمونه‌ها را در طول کل فرایند ردیابی می‌کند.

قابلیت‌های جزئی سیستم لیمز
 •  بازیابی اطلاعات

  بازیابی اطلاعات آسان در لیمز کمک می‌کند که مشکل دسترسی به داده‌های مربوط به نمونه‌های گذشته حل شود.

 •  دسترسی نقش محور

  این قابلیت باعث می‌شود که هر کاربر طبق نقشی که در آزمایشگاه دارد به اطلاعات آزمایشگاه دسترسی داشته باشد. اطلاعات شخصی مربوط به کاربر ثبت شده و مشخص است که در هر زمان چه کسانی به سیستم متصل هستند. طبق این سیستم، کاربران بر پایه ماژول‌های متفاوتی که در سیستم وجود دارد به اطلاعات دسترسی دارند. یعنی هر کاربر به ماژول مربوط به قسمت خود و بر اساس پیکربندی اولیه سیستم، که قابل تغییر است به داده‌ها دسترسی دارد.

 • ساختارسازی

  کاربری که می‌تواند ساختار منحصر به فرد مورد نیاز آزمایشگاه را ایجاد کند.

 •  امنیت

  دسترسی امن و محرمانه به داده‌ها که اجازه می‌دهد اطلاعات را به صورت ایمن و محافظت‌شده نگهداری کرد. طبق این سیستم می‌توان برای هر کاربر، دسترسی محدود یا غیر محدودی به اطلاعات ایجاد کرد؛ بنابراین کاربران تا جایی به داده‌های سیستم دسترسی دارند که سرپرست آزمایشگاه اجازه می‌دهد.

 • گزارش‌سازی

   لیمز به کاربران اجازه می‌دهد فرایند تولید گزارش و نتیجه‌گیری از آزمایش را هرچه بیشتر تسهیل کنند. کاربران می‌توانند به صورت خودکار اطلاعاتی را که سریعا به محاسبه و رسیدگی نیاز دارند، بررسی کنند و نتایج آن را به سایر بخش‌ها ارسال کنند. (مثلا تعداد نمونه‌های تست شده در قسمتی از آزمایشگاه در یک بازه زمانی به صورت خودکار حساب می‌شود و به بخش‌های لازم ارسال می‌گردد.)

 • مدیریت نمونه‌هااین قابلیت به کاربران کمک می‌کند به طور موثری روند ورود و خروج نمونه‌ها از آزمایشگاه و همچنین روند تست، ذخیره و بایگانی نمونه را کنترل کنند.
 • خودکارسازی مدیریت امور اتوماسیون کارها کمک می‌کند خطاهای انسانی که با کنترل دستی ایجاد می‌شوند به حداقل برسند. با این کار نه تنها بازدهی و سرعت آزمایشگاه افزایش پیدا می‌کند، بلکه نیروی انسانی کمتری نیز مورد نیاز است و سختی کار کاربران هم کاهش پیدا می‌کند.
 • فاکتورسازی در لیمز فرایند فاکتورسازی به صورت موثری تسهیل شده است؛ به طوری که طبق قواعد مالی آزمایشگاه، صورت‌حساب‌ها با هم هماهنگ می‌شوند و حتی امکان فرایند پرداخت در سیستم به وجود می‌آید.
 •  رعایت استانداردهای روز سیستماتیک

  رعایت دستورالعمل‌های مربوط به ایزو 17025 و دریافت این استاندارد.

همانطور که ذکر کردیم لیمز قابلیت‌های بسیار زیادی ارائه می‌کند تا کار مدیریت آزمایشگاه را به طور قابل توجهی تسهیل کند. در واقع بدون لیمز سیستم مدیریت آزمایشگاه پیچیده، ناامن و چند وجهی خواهد بود. از این رو ما در ادامه مطلب سعی داریم مزایا و قابلیت‌هایی که سیستم LIMS ارائه می‌کند را خدمت شما شرح دهیم:

قابلیت های لیمز بسیار زیاد است و این موضوع باعث می شود تا کار مدیریت آزمایشگاه به طور قابل توجهی تسهیل شود. در واقع بدون لیمز سیستم مدیریت آزمایشگاه پیچیده، ناامن و چند وجهی خواهد بود.

ما در مقاله سعی کردیم شما را با مزایای لیمز آشنا کنیم. شما عزیزان می توانید در صورت تمایل با کارشناسان ما تماس بگیرید و سوالات و ابهامات خود را مطرح کنید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر خدمات ما را مشاهده نمایید.